Makaleler

 

 
Röportaj: Organik Ötesi Tarım kitabı hakkında (14.12.2013)

Hakan Ozan Erzincanlı: “Organik Ötesi Tarım, insanın doğaya hakim olduğunun bir yanılsama olduğunu vurguluyor”

Okumak için tıklayınız.

Kitap: Organik Ötesi Tarım (Kasım 2013)

Detay bilgi için tıklayınız

Narda Çatlama Sorunu ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali İle İlişkisi  (13.11.2013)

Akkuyu yakınındaki Aydıncık dolomitleri, özellikle Akdeniz bölgesinde bozulan tarım topraklarını ıslah edebilmek için çok önemli bir kaynaktır. Bu kaynak, özellikle Akdeniz bölgesinde narda çatlama gibi ekonomik sorunların önüne geçebilecektir. Harap olmuş tarım topraklarının (devamını okumak için tıklayınız)

 

DAHA İYİ BİR TARIM VE DÜNYA İÇİN GERÇEK DEMOKRASİ ŞART  (11.06.2013)

İstanbul’ un merkezi sayılan Taksim’ de çok önemli olaylar olmakta son günlerde.
Elimden geldiğince tarafsız davranmaya ve konu ile ilgili yorum yapmamaya çalışacağım. Çünkü benim bu olaylar zincirinden çıkardığım çok özel bir sonuç var (devamını okumak için tıklayınız)

 

Gen Bankaları ile Saklama mı? Doğal Ortamda Koruma mı? (09.02.2013)

Gen rezervuarı ya da bilinen adıyla gen bankası, DNA dizilerinin veritabanı sıralamasıdır.
Yani siz bir canlıyı, örneğin Anadolu yaban koyunu (latince bilimsel ismi:ovis gmelinii Anatolica) nun gen diziliminin bilgisini (devamını okumak için tıklayınız)

 

KUTADGU BİLİG YAŞAM SİSTEMİ  (03.02.2013)

Bitkisel Üretim ve Yaşam Alanı Oluşturma

Yediklerinin çekirdeklerini biriktir. Doğadaki kısa boylu yerel bitkilerden kullanmak istediklerinin de TOHUMLARINI BİRİKTİR.

Araziye büyük kepçe ile birbirine çapraz, bir ile üç metrekare arası büyük çukurlar  (devamını okumak için tıklayınız)

 

Tarımda ve Tıpta İlaç Çılgınlığı (30.09.2012)

Çeşitli şehirleri iş dolayısı ile ziyaret ettiğimde hayretle görüyorum ki herkes hasta.

Yaşı kaç olursa olsun insanlar, hatta hayvanlarda tek bir tane de değil, arka arkaya üçer beşer hastalıklar var. Öyle ki artık sohbetler birbirleri ile hastalık yarıştırarak geçiyor.

Yine hayretle görüyorum ki herkesin inanılmaz bir ilaç kültürü var. (devamını okumak için tıklayınız)

 

Sağlıklı Beslenemememizin Sebebi Endüstri Saplantısı ve Kar Hırsı mı?  (18.07.2012)

Bugünlerde elime Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ ın “Karatay Diyeti ile Yaşam Boyu Sağlık” kitabı elime geçti. Açıkçası çok fazla hayvansal gıda önermesi sebebi ile bu diyet ve taş devri diyetine hep biraz eleştirel bakıyor ve derinlemesine incelemiyordum. Ancak bu sefer kitap bir şekilde elime geçti ve hızla içerisine daldım. Gördüm ki.. (devamını okumak için tıklayınız)

 

Gıda Üretiminde Sanayi Güdümlü Teknoloji Kullanımı Bir Tantalus Laneti mi? (18.06.2012)

Bence insanlık gıda üretiminde sanayi güdümlü teknoloji ve bilim kullanmaya çalışmakla gitgide kötüye ilerlemektedir ve Tantalus lanetine çarptırılmıştır. Bu sorunun en temel çözümü (okumak için tıklayınız)

 

Süpermarketler Aracılığı ile İyi Gıdaya Erişim Mümkün mü? (15.05.2012)

Oturduğum apartmanın alt sağ tarafına bir süpermarket açılıyor. Yine yıllar önce açılmış alt sol taraftaki süpermarkete rakip olacak.

Aylar öncesinden ufak dükkânlardaki kiracılar teker teker çıkmaya başladı. Önce arkadaşım camcı gitti. Ardından önünden her geçtiğimde kuş seslerini dinlediğim evcil hayvan dükkanı. Deterjancı ve diğerleri yavaş yavaş kapattılar dükkanları, bazılar geride “…. metre ileriye taşındık” yazılı bilgisayar çıktıları bırakarak. (devamını okumak için tıklayınız)

 

Tarım Zehirleri ve Pestisit Kalıntısı (13.04.2012)

Greenpeace Derneği Almanya temsilciliği, 26 Mart 2012' de "Pestisitsiz Gıda: Meyve ve Sebze İçin Alışveriş Rehberi raporu" başlıklı bir rapor yayınladı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası da 03 Nisan 2012 tarihinde yayınladığı bir bildiri ile bu raporu yorumladı. Ben de bu detaylı raporların ardından arada kalabilecek bazı temel sorulara cevap vermek istiyorum. (devamını okumak için tıklayınız)

 

GDO' nun Çevreye Etkileri ve Tıpta Kullanımı  (05.03.2012)

Bir önceki yazımda GDO' nun ne olduğu, nasıl yapıldığı ve temelde neden korkulduğunu yazmaya çalışmıştım. O yazıda temelde GDO' nun insan sağlığına olası etkilerini, bilinmezlikleri ve riskleri anlatmaya çalışmıştım.

Oysa sadece insan sağlığına ve sadece yiyeceğimiz gıdadaki GDO' ya odaklanmak kendimizi korumak amaçlı verdiğimiz içgüdüsel bir tepki ve günümüz insanının içgüdüsel tepkilerle yaşama lüksü "maalesef" yok. Sistem çok daha karışık ve aşağıda, bir çoğumuzun haberi bile olmadan GDO daha ne şekilde hayatlarımızı etkileyebilir, onu anlatacağım. (devamını okumak için tıklayınız)

 

GDO Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Korkulur?  (30.01.2012)

Çok tartışılan ancak anlaşılması zor bir şey GDO. Bu sebeple bu yazımda bunun ne olduğunu, olabildiğince anlaşılabilir bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

(devamını okumak için tıklayınız)

 

Hayvanlar Büyük Konseyi Bildirisi (26.12.2011)

Ey insanlık,

Bizler hayvanlar alemi olarak son zamanlarda çok büyük sıkıntılar içerisindeyiz. O sebeple aynı alemden olduğumuz insan kardeşlerimize, bu metni iletmek zorunda kaldık.

(devamını okumak için tıklayınız)

 

Hata Maliyeti ve Kelebek Etkisi  (27.11.2011)

Analitik olarak mühendis gözü ile insanı/hayatını inceler; karar alma ve sonucunda şekillenen yaşam ile bu söz konusu varlığı tanımlamaya çalışırsak şöyle bir şey diyebiliriz sanıyorum: (devamını okumak için tıklayınız)

 

İyi Gıda Diyeti (14.10.2011)

Günümüz dünyasında gıdalar karlılığa odaklanılmış şekilde kocaman çiftliklerde bolca petrol tüketilerek üretiliyor ve fabrikalara giriyor. Fabrikalar gıdaların lezzetli ancak faydasız kısımlarını çeşitli tatlandırıcılarla cazip hale getirip insan tüketimine sunuyor. (okumak için tıklayınız)

 

Afrika' daki Açlık Türkiye' ye Nasıl Göz Kırpıyor?   (22.08.2011)

Toprak, üzerinde yaşayanı beslemiyor, desteklemiyor. Her yer,  yoğun rekabet içinde ayakta kalabilen için kar amaçlı bir işletme. Oysa toprak, gıda ve gıda edinme bilgisi/kültürü, kar hırsı için vazgeçilemeyecek kadar değerli.

Fazla söze gerek yok, Somali' ye iyi bakalım. Çünkü geleceğimiz oradan bize göz kırpıyor olabilir. (okumak için tıklayınız)

 

Akılcı Enerji Politikaları ve Enerji Verimliliği (07.07.2011)

İnsanlar hem makul miktarda enerji kullanıp hem de dünyayı ve yerel kültürleri sömürmeden sürdürülebilir bir şekilde yaşayabilir. (okumak için tıklayınız)

 

Anayasa İçin Öneriler  (10.05.2011)

Bence bir şekilde içeriklerinin bir ülkenin anayasasında bulunması gereken maddeleri kaleme aldım ve sizlerle de paylaşmak istedim:

1- Devlet, tüm canlıların yaşama hakkını korur. Hiçbir canlı, yaşamını sürdürmek için asgari ihtiyacı karşılamak için mecburi olmadıkça bir başka canlının yaşam hakkını elinden alamaz. (devamını okumak için tıklayınız)

 

Sağlıklı Sistemler, İyi Yönetim ve Anayasa  (03.05.2011)

Geniş bir katılımla tüm etkileşen tarafların geri bildirimleri alınarak hazırlanan, gelişmelere karşı kolayca güncellenen bir anayasaya sahip devletlerin vatandaşları mutlu olabilirler. Aksi durumda yöneticiler şikayetleri sürekli baskılamak ve iktidar zalimleşmek zorunda kalacaktır. Ancak bu yanlış yola girmiş sistemlerin sürdürülebilir ve sağlıklı işlemesi mümkün değildir. (okumak için tıklayınız)

Atom Bombası ve Nükleer Santraller  (07.04.2011)

Bundan yaklaşık 5 yıl önce bir gün yürürken yolda bir arkadaşımı gördüm. Beni heyecanlı heyecanlı bir nükleer santral protestosuna çağırıyordu. Bense nükleer enerjinin temiz bir enerji olduğunu, asıl kömürle çalışan termik santrallerin çok ciddi kirlilik yarattıklarını ve Türkiye' de mevcut olduklarını, asıl onların protesto edilmesi gerektiğini belirttim. (okumak için tıklayınız)

 

Eyvah eyvah! Siyasal Karmaşa, Petrol Krizi ve Yoksulluk Kapıda mı?   (02.03.2011)

Son aylarda Kuzey Afrika ve Ortadoğu' da alevlenen isyan dalgası halkları despot yönetimlere karşı ayaklandırıyor. Ne oldu da yıllardır aynı şekilde yönetildiği halde isyan edemeyen halklar bir anda ardı ardına iktidarları devirebilmeye başladı? Sadece internetten yazışıp da organize olabildikleri için mi isyan edebildiler; yoksa ortada 1789' daki Fransız ihtilalini hazırlayana benzer sebepler de var mı? (okumak için tıklayınız)
 

Kalkınmanın Dayanılmaz Hafifliği  (25.01.2011)

Daha çok et yemek ülkenizi zenginleştirmez. Et yemeyenler akılsız değildir. Sebze tüketmek iyidir. Çok şeyi olan insanın refah seviyesi yüksek olmayabilir. İhracatını arttırarak büyüyen ülke, başka bir ülkeyi ezerek büyür. (okumak için tıklayınız)
 

Doğal Kaynakların Kapitalizm ve Komünizm İle İmtihanı  (30.12.2010)

Dünya üzerinde, yeteri kadar güçlü bir başka insan topluluğu karşı çıkmadığı sürece tüm topraklardaki canlıları istediğimiz gibi kovabilir, öldürebilir, orada tarım yapabilir; bir su kaynağını diğer canlılar hatta insanlar faydalanıyor ve hatta o kaynak sayesinde hayatta kalıyor olsalar bile kirletebilir ve kurutabiliriz. (okumak için tıklayınız)

 

Hayvansal Gıda Üretimi, Hayvan Refahı ve Hakları  (24.11.2010)

Süt inekleri yavruladıktan birkaç gün sonra buzağıları yanlarından ayrılır. Çünkü buzağı annesi ile kalmaya devam eder ise inek sütünü yavrusu için saklar ve sağım makinesi ile yeterli süt sağılamaz. (okumak için tıklayınız)

 

Tarımdaki Açmazlar ve Cevapsız Kalan Sorular  (06.09.2010)  

Hayvancılıkta Türkiye' nin En Büyük Hatalarından Biri. Anadolu' da yüzyıllardır hayvancılık yapılmaktadır. 1900' lü yılların başında Anadolu' da Yerli Kara, Kilis, Yerli Güney Sarısı, Boz Irk, Doğu Anadolu Kırmızısı gibi sığır ırkları vardı. (okumak için tıklayınız)

 

Tarımda Kendi Kendine Yeterlilik Nasıl Kazanılır? (08.08.2010)  

Tarımda ölçek ekonomisi kurallarını uygulamak, tek tip üretim yaparak bunda uzmanlaşmak ve aile tipi işletmeden kurumsal tarım işletmelerine dönüşmek geri dönülmez kötü sonuçlara yol açar. (okumak için tıklayınız)
 

Tarımsal Sorunlar, Mevcut Politikalarla Çözülebilir mi?   (12.07.2010)

Dün televizyonda Boutros-Ghali eski BM genel sekreterinin bir röportajını dinledim. Bize soruyordu: "Global sorunlar, ulusal politikalarla çözülebilir mi?" Ve sonra cevabını kendi veriyordu. "Çözülemez. Sorunlar global ve bu sorunlara çözüm ancak demokratik, global yollardan bulunabilir. Ülkeler sorunların sadece kendi ülkelerine özel olduğunu sanıyorlar ama yanılıyorlar."

Bu röportajdan beri düşünüyor ve hak veriyorum. Örneğin tarıma ve sorunlarına bakalım:

(devamını okumak için tıklayınız)

 

Ekonomik ve Ekolojik Krizde Tarım ve Gıda (09.06.2010)

Önemli sayıda uzman, hem ekonomik hem de ekolojik, çevresel anlamda dünyanın içine düştüğü kriz ortamında inorganik kimyasalların kullanıldığı, petrole ve endüstriye bağlı modern tarımın geniş kitlelere gıda sunabilmek için tek çözüm olduğunu düşünüyor.

Oysa aslında mevcut modern kimyasal endüstriyel tarım (devamını okumak için tıklayınız)

 

Aç Kalmamak İçin 3. Çocuğa da, 3. Köprüye de Hayır (10.05.2010)

Türkiye' nin et ithal edecek kadar et sıkıntısına düşmesinin görünenden çok daha derin sebepleri var. Gelin irdeleyelim: (devamını okumak için tıklayınız)

 Tarımdaki Mevcut Yanlış Düzen ve Toprağın Çektikleri  (08.04.2010)

Malçlama: Toprakta bitkisel üretimi teşvik etmek amacı ile toprağın ısı, nem yalıtımına destek olmak; üretken toprağın doğadaki yapısını kopyalamak; yağmur ve rüzgar erozyonunu önlemek amaçlı (devamını okumak için tıklayınız)

 Kuzey Ege Bölgesi’ nde Uçakla İlaçlama
(18.03.2010)

Kuzey Ege bölgesinde en büyük hata, tüm bölgenin monokültür zeytincilik yapıyor olmasıdır. Bugün zeytin sineği, yarın dal yanıklığı hastalığı olacaktır. Bu kadar büyük monokültür tarım yapılan her alan doğa tarafından tahrip edilir. Tarihte de bunun örnekleri çoktur. Kalıcı çözüm, (devamını okumak için tıklayınız)

 


Köyde mi Yaşamalı Şehirde mi?  (10.03.2010)

Türkiye'de 1927 yılında insan nüfusunun yüzde 75,8'i köy ve beldelerde yaşarken 2009 yılına gelindiğinde bu oran, yüzde 24,5'e gerilemiş. İl ve ilçe merkezinde ikamet edenlerin oranı da 82 yılda yüzde 24,2'den yüzde 75,5'e çıkmış.  (devamını okumak için tıklayınız)

 


Ekmek Sağlıklı ve Güvenli mi?  (09.02.2010)

Ekmek insanın temel gıdası... Hele yaşadığımız topraklarda ekmek sadece gıda da değil, kültürümüzün bir parçası… Atasözlerimizden halk oyunlarına her alanda ekmek, bizim olmazsa olmazımız. Büyük ihtimal birçoğumuz ekmek olmadan yaşanamayacağını düşünüyordur. Bunun yanında kimse tükettiğimiz ekmeğin sağlıklı ve güvenli olup olmadığını fazla sorgulamıyor. Oysa bu kadar önemli olan temel gıdamız ekmek aslında sağlığımızın baş düşmanı olabilir. (devamını okumak için tıklayınız)


Mükemmel Gıdaya Ulaşmak Mümkün mü? (08.01.2010)

Mükemmel gıda...

Nasıl olur mükemmel gıda?

Bir kere tüketenin sağlığına zarar vermez, aksine iyileştirici özellikleri vardır. Çok lezzetlidir. Kilo aldırmaz ancak besleyicidir. Ucuzdur, kolayca ulaşılır ve tüketilir... (devamını okumak için tıklayınız)


İnsanlığın Sonu (07.12.2009)

Son zamanlarda artan bir hızla üretilen sinema, edebiyat eserleri sürekli dünyanın sonunu işaret ediyor. 2012' de Maya takviminin son bulduğu ve bunun kıyamete yol açacağı söyleniyor. Acaba bunlarda gerçeklik payı var mı? (okumak için tıklayınız)

Bu makalenin sunumu mevcuttur. Bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız
 


GDO ve Ötesi: İnsan mı Dünyanın Sahibi Yoksa Dünya mı İnsanın? (06.11.2009)

Aslında en temelinde sormamız gereken soru şudur: "İnsan mı dünyanın sahibi yoksa dünya mı insanın?"

Biliyor musunuz ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 9 Ekim 2009’ da Ay’ a bir bomba attı. Ay’ da bir üs kurabilmek için su aramak için atmış. (okumak için tıklayınız)


Nasıl Bir Eğitim ? (08.10.2009)

Üniversitede yüksek lisans öğrenimim sırasında biyoloji bölümünden hücre bilimi dersi alıyorduk. Hocamız konusunda uzman, iyi bir bilim adamı idi. Ve beni çok şaşırtan bir şey söyledi:
“Sizler, hücrenin işleyişi ile ilgili olası tüm bilginin en fazla % 5-10’ unu biliyorsunuzdur.” (okumak için tıklayınız)

 


Ekolojik Tarım Dünyayı Besler mi? (02.09.2009)

Birçok kişi ve kurum, ekolojik (organik) tarımın dünya nüfusunu besleyemeyeceğini; artık tarımın kimyasallardan bağımsız olarak yapılamayacağını tezini şiddetle savunuyor.

Ben bu yazımda bu tezin gerçek olup olmadığını sorgulamaya çalışacağım. (okumak için tıklayınız)


Sürdürülebilir Tarım Yöntemleri ve Bir Çiftçi Örneği (07.08.2009)

Son yıllarda küresel ısınmayla birlikte çevre kirliliğinin artması, yanlış ve bilinçsiz uygulamalarla toprakların elden çıkarılması, biyoçeşitliliğin azalması ve gelecek nesillere bozulmamış toprakların bırakılması gerekliliği sürdürülebilir tarımın önemini bir kat daha artırmıştır. Buradan yola çıkarak sürdürülebilir teknikleri başarıyla uygulayan Amerika’nın Pensilvenya Eyaleti Lancaster şehrindeki bir çiftçinin başarılarını sizlere aktararak “sürdürülebilir tarım” hakkında bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum. (okumak için tıklayınız)

 


Gıdalarda Etiket Sorunu ve Marketlerde Gülerek Dolaşan Uzmanlar (30.07.2009)

Değerli tüketiciler (yani hepimiz).

Ben bir tarım, gıda uzmanıyım. Paketli gıda ürünlerini satın alırken, etiketlerini incelerken bazen markette kendi kendime gülüyorum. Aslında ağlanacak bir durum olmasına rağmen o sırada belki ancak gülerek tepkimi belirtiyorum. Gelin size bu manasız görünen gülmelerimin sebebini anlatayım.

Önce teker teker ürünlere bakalım (okumak için tıklayınız)

 


Tarımda Kimyasal Kullanımının Yarattığı Çevre Kirliliği ve Doğal Tahribat (03.07.2009)

Tarım ve hayvancılık faaliyetleri sırasında özellikle kimyasal kullanımı ile çevreyi ciddi anlamda kirletiyoruz. Belki bilinçli olarak kirletmiyoruz, belki de "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyoruz. Ancak emin olun o yılan herkese  dokunuyor. (okumak için tıklayınız)

 


Mayınlı Arazilerde Tarım (04.06.2009)

Bir süredir Türkiye' nin Güneydoğu' sunda Suriye sınırındaki Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak illerindeki 300-700 metre genişliğindeki 510 km uzunluğundaki 216 bin dekar arazideki mayınların temizlenerek, buraların tarıma açılması gündemde. (okumak için tıklayınız)

 


Organik Tarıma Geçmek

Sürdürülebilir tarım yöntemlerinden biri olan organik tarıma geçmek hususunda karar vermek kolay değildir. Organik çiftçiler, problemlerin çözümüne yönelik basit bir tabirle “yasaklanmış şeylerin kabul edilip yerine konması”ndan ziyade “çevreyle birlikte nasıl çalışılacağı”nı öğrenmek zorundadır. (okumak için tıklayınız)

 


Dünyanın En Hızlı Büyüyen Sert Ağacı Paulownia Bir Palavra mı? (04.05.2009)

Son zamanlarda bitkisel üretimle ilgili kişiler arasında ciddi bir tartışma sürüyor.

Bu tartışmanın merkezinde "dünyanın en hızlı büyüyen sert ağacı paulownia" var.

Neden en hızlı büyüyen dendiğinde cevap (okumak için tıklayınız)

 


Tarım Ürünleri İhracatının Gelişmesi için Sektörün Aşması Gereken Bazı Sorunlar  (31.03.2009)

Tarım sektörü (hayvancılık da dahil) 2009 yılı Şubat ayında Türkiye ihracat rakamlarında artı haneli tek sektör idi.

Zaten dünyanın hemen hemen her zaman en büyük sektörü olan tarım sektörü artık dünya ticaretinde de hak ettiği konuma gelmeye ve Türkiye dış ticaretinde unutulmuş itibarını geri kazanmaya başladı. Uyuyan dev yavaş yavaş uyanıyor.

Ancak bu kafa ile devam edersek (okumak için tıklayınız)

 


Türkiye' de Atıklardan Enerji Üretimi ve Biyogaz (03.03.2009)

Türkiye' de yeterince iyi değerlendirilememektedir. Bilgilerimize göre 2009 yılı itibarı ile sadece bazı belediyeler çöp alanlarından metan gazı üretimi yapmakta, bazı sanayi tesisleri ve sınırlı sayıda tarım/hayvancılık işletmesi biyogaz tesisleri kurarak bu enerjiden faydalanmaktadır. Tahminen şu an potansiyelin % 1' i bile kullanılamamaktadır. (okumak için tıklayınız)


Bitkisel ve Hayvansal Üretimde Fizibilite ve Proje Nedir? Ne İşe Yarar? (16.02.2009)

O bölgede narlar genelde hasat edilmeden önce çatlıyordur ve çatlamış narın satış fiyatı % 50 düşüktür. Ama biz narın kilosunu marketteki çatlamamış hem de erkenci narın satış fiyatından hesaplarız. Özellikle de (okumak için tıklayınız)


Tüm Dünyada İşsizliği Sona Erdirebilecek Yenilenebilir Bir Enerji Üretim Modeli (02.02.2009)

Devlet her çalışana en azından asgari ücret ödeyerek sürekli işgücü tüketen bir iş sahası açmış olacaktır. Tüm devletler bir şekilde parayı çalışmasalar bile vatandaşlarına dağıtıp onlara harcatmak zorundadır. Bunun için Keynes adlı bir ekonomist gerekirse devletin işsiz insanlara çukur açtırıp kapattırmasının bile faydalı olduğunu belirtmiştir. Burada yapılan elbette ki çukur açıp kapatmaktan çok daha faydalıdır. (okumak için tıklayınız)


Hayvan Besleme ile İlgili Bazı Önemli Bilgiler (19.01.2009)

Hayvan besleme ile ilgili çok büyük hatalar yapılıyor. Konu gerçekten çok teknik ve detaylar çok önemli olduğundan dolayı maalesef bu hatalar yapılmaya devam edecek.

Bu yazımda, bu devasa konunun bazı önemli konuları hakkında hem temel hem de detay bazı önemli bilgilerimi paylaşmak istedim. (okumak için tıklayınız)

 


İyi Bir Meyve Bahçesi Nasıl Olmalıdır?  (05.01.2009)

Türkiye meyve sebze üretiminde dünya çapında oldukça iyi bir noktada. Türkiye, dünya meyve sebze üretiminin % 3 ' ünü yapıyor. Buna göre en son 2004 yılı verilerine göre Çin, Hindistan, ABD, Brezilya, İtalya' nın ardından dünya altıncısı. (okumak için tıklayınız)


Ulaşım ve Dağıtım Sistemleri, Küresel Kriz, Açlık Sarmalı (16.12.2008)

Dünyadaki ulaşım, ulaştırma, dağıtım sistemi mevcut yapısı ile dünyada yaşayanların ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.
Bu sebeple bu yazıda tarımsal üretim değil, dağıtım sorununa değineceğim. (okumak için tıklayınız)


Türkiye’ de Tarım Eğitimi ve Çözüm Önerileri (02.12.2008)

Ziraat mühendisinin iş bulması ciddi bir sorun. Aslında sadece ziraat mühendisi için değil herkes için bir sorun. Çünkü okullarda insanlara “iş nasıl bulunur” konusu öğretilmiyor. Oysa bu başlı başına (devamını okumak için tıklayınız)


Tarımda İletişim (15.11.2008)

Bir tarımcıdan bitkisel ve hayvansal gıda üretimi hakkında teknik bilgiler bilmesi beklenir.

Bu bilgilerin uygulanması ile tarımsal üretimin daha verimli, etkin ve akılcı yapılması amaçlanır.

Ancak aşikardır ki sadece bilgi, bir bardak süt üretilmesini sağlamaz.

Bilgi insanlara aktarılmalı, aktarılan bilginin doğru kullanılması sağlanmalıdır. (devamını okumak için tıklayınız)


Organik Gübreler ve Önemi (16.10.2008)

İnsanoğlunun bitkileri tarımsal üretim amaçlı kullanmaya başlamasından beri organik gübreleme, tarımın en önemli konularından biri olmuştur.

Yalnız ne yazık ki tarımın bu önemli tekniği bugünlerde, o günlerde yapıldığından bile daha yanlış şekilde uygulanıyor. (devamını okumak için tıklayınız)


Tarım İlaçlarında Neleri Yanlış Yapmışız? Durumu Nasıl Düzeltmişiz? (2099 Yılından Bir Makale) (19.09.2008)

Aşağıdaki makale 2099 yılında yazılması kuvvetle muhtemel bir tarım makalesi, insanlığın yapmak zorunda kalacakları bir iç hesaplaşmasıdır. (devamını okumak için tıklayınız)


Türkiye’ de Gıdalar Güvenli mi? (01.09.2008)

Bu yazımda Türkiye’ de üretilen gıdaların yeterince güvenli olup olmadığını araştırıp bir cevap bulmaya çalışacağım.

Buna göre öncelikle gıda ve gıda güvenliği nedir ona bakalım. (devamını okumak için tıklayınız)


İlaç Her Şeyi Halleder mi? Kene Zamanla Biter mi? (19.08.2008)

Millet olarak ilaçları çok seviyoruz.

Size konuyu tıpla, hekimlikle ilgili anlatıp tarım ilaçları ile bağlayacağım.
(devamını okumak için tıklayınız)


Türkiye ve Dünya' da Elma Üretimi (29.07.2008)

Bu çalışmada, Türk tarımında önemli yer tutan elma üretiminin Türkiye ve Dünya ile karşılaştırmalı durumunu; Türkiye ve Dünya' da elma üretiminin gelişimini FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerini kullanarak irdelemeye çalıştım. (devamını okumak için tıklayınız)


Türk Tarımı Nereye ? (01.07.2008)

Aşağıdaki yazı tarım konusundaki bir mail grubuna Haziran 2008' de yazdığım bir cevap yazısıdır. Yazışmalarda Türk tarımının çok kötü durumda olduğu ve her geçen gün daha kötüye gittiği yönünde idi. Sadece devletin uygulamaları, teşvik ve destekler yönünden bakılırsa durum böyle görünebilir belki. Ancak ben genel olarak sektörlerin yardım ve desteklerden, bakanlık kadrolarında çalışanların edimlerinden bağımsız olarak gerçekten geliştiğini düşünüyorum. Elbette yardım, destek, teşvikler daha etkin olsa ve bakanlık sektöre daha elverişli uygulamalarla yaklaşsa çok daha iyi sonuçlar alınabilir belki. Ancak dediğim gibi, ben yazımı objektif olarak mevcut durum ve gelecekte bekleyen riskler üzerine oturttum. (devamını okumak için tıklayınız)
 


Seracılık Nerede Yapılmalı, Isıtma Giderleri ve Jeotermal Enerji (18.06.2008)

Örtü altı bitkisel üretim (seracılık) ile amaçlanan genel olarak; üretilen bitkilere asgari 15 C civarında sıcaklık sağlayarak sezon dışı bolca mahsul üretmek ve bu ürünleri de değer fiyattan satarak karlı bir üretim yapmaktır.

Kışın bu sıcaklığı sağlayabilmek için
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Topraksız Tarımla İlgili Temel Sorular ve Cevaplar (30.05.2008)

Topraksız Tarım mı? Hidroponik mi?

İngilizce hidroponik (hydroponics) de denilen bu tarım şekli, adı üzerinde bitkisel üretim sırasında toprağın kullanılmadığı ve bitkiye toprağın durak görevini yapmadığı bir bitkisel üretim tekniğidir. (devamını okumak için tıklayınız)
 


Açlık Tehlikesinin Neresindeyiz? Dünya’ da ve Türkiye’ de Tarımsal Üretimin Dünü, Bugünü, Yarını (02.05.2008)

Biz tar-get Tarımsal Araştırma-Geliştirme firması olarak 2003 yılında kurulduğumuzda 2025-2030 yılında gerçekleşmesi beklenen açlıktan toplu ölümler tehlikesini vizyonumuza koymuş ve temel misyonumuzu bu riskin etki değerini düşürmek olarak belirlemiştik.

Bugün 2008 yılında geldiğimiz noktada görüyoruz ki; (devamını okumak için tıklayınız)
 


Toprak Analizleri ve Gübreleme (21.04.2008)

Bahar geldi ve biz yine Türkiye çapında denetimlere başladık.

Denetimlerde güzel gelişmeler gördükçe seviniyor; eksiklikler tespit ettikçe elimizden geldiğince doğrusunu anlatmaya, göstermeye çalışıyor; hatalı uygulamalar ve yanlışlıklar gördükçe de elbette üzülüyoruz.
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Tarımsal Yatırım Yapmak 7. Bölüm - Çayır-Mera Yönetimi ve Islahı Nasıl Yapılır? (03.04.2008)


Geçenlerde bir haber okudum. İsmini vermek istemediğim bir yerde mera ıslah ve amenajman (yönetim) uygulaması yapılmış. Buna göre önce toprak tahlili yapılmış ve bitki örtüsü çeşitli incelenmiş. Buraya kadar her şey güzel…(devamını okumak için tıklayınız)

 


Tarımsal Yatırım Yapmak 6. Bölüm - Tavukçuluk Sektörü  (17.03.2008)

Tavukçuluk son yıllarda tarım konuları içerisinde değil gibi görülüyor.

Hem tavukçuluk sektöründe çalışanlar, hem de tarımın diğer kollarında çalışanlar tavukçuluk sektörünün artık iyice farklılaştığını, tarımın bir dalı olmaktan ziyade kendi içinde farklılaşmış bir endüstri biçimi haline geldiğini düşünüyorlar.

Bunun doğru olduğunu da kabul etmemiz gerekir.

Tavukçulukta temelde iki ayrı üretim biçimi vardır ve ikisi de birbirinden oldukça farklıdır. Birincisi et tavukçuluğu, diğeri yumurta tavukçuluğu. (devamını okumak için tıklayınız)

 


Tarımsal Yatırım Yapmak 5. Bölüm - Kiraz Yetiştiriciliğinde Önemli Noktalar ve Tavsiyeler (03.03.2008)

Kiraz yetiştiriciliği son yıllarda en popüler tarımsal üretim çeşitlerinden birisi. Özellikle doğru yerde yapılan kiraz üretimi üreticisini genel olarak memnun ediyor. Gelin biraz derinlemesine kiraz üretimini irdeleyelim: (devamını okumak için tıklayınız)


Tarımsal Yatırım Yapmak 4. Bölüm - Bitkisel Üretimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar(15.02.2008)

Bitkisel üretime başlamadan önce üretici, mevcut koşulları değerlendirmeli ve şu sorulara cevaplar aramalıdır:

Yapılması düşünülen üretim nedir? Üretimden sorumlu kişi kim ya da kimler olacaktır? Bu kişiler yapılacak üretim ile ilgili bilgiye sahip midir? (devamını okumak için tıklayınız)


Tarımsal Yatırım Yapmak 3. Bölüm – Hayvancılık Nerede Yapılmalıdır? (30.01.2008)

Geçen yazımızda hayvancılığın Doğu Anadolu Bölgesinde yapılması gerektiğini önermiştim.

Yazıda öne sürdüğüm fikirlere ek fikirler içeren birçok geri dönüş aldım. Bunlardan birisinde katkı yapan değerli kişi, "yem bitkileri tarımının teşvik edilmesi gerektiği ve belirli hayvan sayısına göre yeterli büyüklükte bir arazi ile birlikte (entansif hayvancılık için) çiftliklerin kurulmasının teşvik edilmesi gerektiğini" belirtiyordu.

Kendisine detaylı yanıtı bir önceki makalemin altında yazmış olmakla beraber burada da özet olarak belirtmek istiyorum. (devamını okumak için tıklayınız)


Tarımsal Yatırım Yapmak 2. Bölüm – Yatırımın Yerine ve Tipine Karar Vermek (14.01.2008)

Kişiler ve kurumlar iki temel çıkış noktası ile tarımsal yatırım yapma kararı alırlar.

A) Arazi temelli yatırım fikri:

Burada yatırımı yapacak kişi veya kurumun atıl bekleyen bir tarım arazisi vardır. Buradan ya hiç gelir elde edememektedir ya da arazinin işletilmesi orada yerel bir üreticiye verilmiştir ve cüzi kazançlar elde edilmektedir.

Ya da memleketine yatırım yapmayı planlamaktadır. Bu durumda yatırımın yapılacağı arazi belli, yapılacak üretim pek belli değildir. (devamını okumak için tıklayınız)

 


Tarımsal Yatırım Yapmak 1. Bölüm – Tarımsal Yatırım Projesi Planlamak (03.01.2008)

Tarım (ben tarım derken bitkisel üretim yanında hayvancılık ve su ürünlerinden de bahsediyorum) her dönem popüler bir yatırım alanı olmuştur.

Mesela benim büyük dedem bile,
(devamını okumak için tıklayınız)


İnsanlık Tarımdan Vazgeçmek Zorundadır (15.12.2007)

5 Temmuz 2007 tarihli makalemi şöyle bitirmişim: “Asla vazgeçemeyeceğimiz en önemli ve dünyanın en büyük sektöründe, ülkemizin dünya çapında daha önemli bir oyuncu olabilmesi için herkesin elinden gelenin en iyisini yapması dileğimle…”

Evet, buna katılıyorum. Sanırım katılmayanınız da yoktur.

Ancak bugün başka bir büyük gerçeği savunuyorum:

Tarımdan vazgeçmek zorundayız!

Neden mi? İzin verin açıklayayım:
(devamını okumak için tıklayınız)


Kopya koyun “Oyalı”, Hayvancılıkta Rekor Verimler Elde Etmeyi Sağlayabilir mi?
(29.11.2007)

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veterinerlik Fakültesinde Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜBİTAK destekli projeler kapsamında yer alan “Kopya Koyun Projesi” başarıya ulaştı.

Proje sorumlusu
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Yarınlarda Sevinelim (17.11.2007)

İlaçlarız paketleriz, meyve sebze pek severiz.
Nar, biber, üzüm, ceviz, nane, pırasa ve kereviz.
Elin oğlu titizlenir, analiz der denetim der.
Çekil gari başımızdan, ilaçlamayı biliriz.
(devamını okumak için tıklayınız)
 


Zehirliyse Türk’ ler Yesin (02.11.2007)

Ülkemizde birçok tarımsal ürün üretiliyor.

Özellikle meyve sebze üretiminde dünya dokuzuncusu olduğumuzu öğrendim.

Yine meyve sebzelerin en güzelleri, en kaliteli olanları ihracata gidiyor.
(devamını okumak için tıklayınız)


Göğü Delen Adam (04.10.2007)

Geçen yazımızda çok büyük meselelerden bahsettik. Bir hayalden yola çıkmış ve onu şekillendirip yazımızın başlığını "Türkiye' nin Tarım Sektöründe Dünya Lideri Olması İçin Bir Strateji Önerisi” koymuştuk. Makro ölçekte bakmıştık her şeye.

Gelin şimdi de bir ters köşe yapalım. En mikrosundan bakalım.
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Türkiye' nin Tarım Sektöründe Dünya Lideri Olması İçin Bir Strateji Önerisi (17.09.2007)

Bir hayal kuruyorum:

Düşünün ki bir ülke var. Ve bu ülke dünya çapında çok önemli bir coğrafya üzeride bulunuyor.

Bu coğrafya iki eski kıtayı birbirine bağlıyor. 
(devamını okumak için tıklayınız)
 


Sürdürülebilir Tarım ve Hayvancılık Nasıl Yapılır? (29.08.2007)

Son aylarlarda (Temmuz-Ağustos 2007) Türkiye’ nin çeşitli bölgelerinde denetimler yaptım, üreticilerle uzun uzun bilgi alış verinde bulundum.

Her sene denetimlerde “Eğer yılın en kurak zamanında, bahçenizi sulamanız gerekirse ve su kaynaklarınız kurumuşsa ne yaparsınız? Bunun için önlem aldınız mı?” diye sorardım.

Üreticiler de genel olarak: “öyle bir şey olmaz”
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Genetiği Değiştirilmiş Ürünler Zararlı mı? Zararsız mı? (13.08.2007)


Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerin Türkiye'ye girmesinin önünü açan 26 Haziran tarihli Tarım Bakanlığı Talimatı, daha uygulanmadan 27 Temmuz'da yine Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker imzalı yazıyla yürürlükten kaldırıldı.

Genetiği Değiştirilmiş Ürünler,
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Bazı Tarımsal Gerçekler (30.07.2007)

Bu yazıda, ülkemizde birçok kişi tarafından yanlış bilinen ya da pek bilinmeyen birkaç tarımsal gerçeği açığa çıkarmak istedim.

Varsayım: Bir ülkede yetiştirilen belli bir hayvan sayısının azalması olumsuz bir durumdur.

Bu her zaman doğru değildir. Bir ülkede hayvan sayısının azalması,
(devamını okumak için tıklayınız)


Ali Kıran Baş Kesen Tarım Bakanlığı - Tarımsal Danışmanlık ve İyi Tarım Uygulamaları Yönetmeliği (05. 07.2007)


Tarım Bakanımız Mehdi Eker, Nisan 2007 tarihinde bir beyanında şunları söylemiş:

"Tarım geçmişte sadece üreticileri ilgilendiren bir sektördü. Bu yanlış. Çünkü gıda güvenliği boyutuyla bütün tüketicileri ilgilendiriyor. Bütün yediklerimiz ve içtiklerimiz tarım sektörüyle ilgilidir. Yani tarım sadece köylülerin uğraş alanı değildir, kentlilerin de tüketimidir. Böyle algılanmadığı için de, tarımın entelektüeli yoktur. Entelektüeli olmayan sektörün doğru tartışılması da mümkün olmaz. Tarımın siyasetiyle kimse ilgilenmiyor. Bu basına da yansıyor. Bu bir sorundur."
(devamını okumak için tıklayınız)

 


2250 Yılında Tarım ve Yaşam  (24.06.2007)


“Bundan 243 yıl sonra tarım ve yaşam nasıl olurdu acaba” diye hiç düşündük mü? Düşünce, öngörü ve planlarımız 20, en fazla 50 yıl ötesine geçmiyor. Bunun sebebi belki 50 yıl sonrasını hiç göremeyecek olmamız, dolayısı ile bu düşüncenin pragmatik (faydacı) olarak bizim için önemsiz olması ve bu tip düşünce tarzının günümüzün oportünist (fırsatçı) yaşam anlayışında yeri olmaması…
(devamını okumak için tıklayınız)

 


Kalem Efendisi Ziraat Mühendisleri – İşsizlik Sorunu, Çalışma Şekli, Meslek Seçimi (31.05.2007)

Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN‘ın 24 Mayıs 2007 tarihinde yaptığı ve basına yansıyan konuşmasında, şu sözleri sarf ettiği bildirilmektedir;

"Tarımda serbest piyasa koşulları oluşturulmalıdır. Böylece rekabet oluşacak ve bu da gelişimi beraberinde getirecektir... Onun dışında herkes yatıyor. Kaç tane ziraat mühendisi var. Kaç tanesi köylerde Allah aşkına. Kaç bin tane, hepsi kalem efendisi"...  (devamını okumak için tıklayınız)


Tarım Sektöründe Eğitim ve Danışmanlık (14.05.2007)

Tarım sektörü, diğer tüm sektörlere göre çok farklı dinamikleri olan, ayrı olarak ele alınması ve detaylı etütler sonucu hareket edilmesi gereken bir durumdadır. Bu farklı dinamikler, tarım sektörünün diğer sektörlerle olan ilişkisinde etkileşimi azalttığı gibi  (devamını okumak için tıklayınız)


Organik Tarım Konusunda En Önemli Soruna Bir Çözüm Önerisi (27.04.2007)

Organik tarım, özellikle son 10 yıldır giderek artan oranda kullanılmaya başlayan bir kavram. 1940’lardan önce böyle bir kavram yoktu. Çünkü bir tarımsal ürünün organik ya da organik olmaması konusu, olabilirliğini düşünmeye hiç gerek olmamıştı. 1970’ lere kadar olan süreçte de pek ihtiyaç hissedilmedi. Ancak 1970’ ler sonrası insanlar,  
(devamını okumak için tıklayınız)


Biyoteknolojik Enerji Kaynaklarının Ülkemizdeki Durumu, Biyogaz ve Biyodizel  (10.04.2007)
 

Son zamanlarda özellikle biyodizel kelimesini çok fazla duymaya başladık. Benim ilk tanışmam 2002 yılı başlarında biyogaz konusunda araştırmalar yaparken oldu. İlk bakışta çok zor bir teknoloji gibi gelmişti. 2004 yılında biraz daha araştırıp tekrar ele aldığımızda, aslında mayonez yapmaktan daha zor olmadığını gördük. (devamını okumak için tıklayınız)


Tarımda Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ve Dünyadaki Son Durum (29.03.2007)


Geçtiğimiz 20 yılda genetik bilimi çok ilerlemiş; Mendel teorileri üzerine kurulmuş olan klasik bitki ve hayvan ıslahı tekniklerinin yavaş, pahalı olması ve çoğu durumda amaçlanan genetik ilerlemenin eskisine göre daha zor olması araştırmacıları yeni arayışlara yöneltmiştir. Genetik bilimindeki gelişme, araştırmacıların; "canlıların genetik yapısını, konvansiyonel ıslah yöntemleri ile uzun sürede değiştireceğimize, direkt DNA' ya ulaşıp değiştirebilir miyiz?" sorusunu sormalarına yol açmış ve bu noktadan sonra genetik olarak değiştirilmiş organizmalardan söz edilmeye başlanmıştır.


Bir organizmanın genetik olarak modifiye edilmesi, o canlının DNA kodunun
(devamını okumak için tıklayınız)


Kyoto Protokolü’ nü imzalamak ya da imzalamamak (15.03.2007)

Yine çok önemli bir dönemeçte bulunuyoruz. Kyoto protokolünü imzalayacak mıyız, imzalamayacak mıyız? Bu soruya cevap arıyoruz. Ancak elbette asıl cevap aramamız gereken soru şu: imzalamalı mıyız? İmzalamamalı mıyız?

Öncelikle Kyoto protokolü nedir ne değildir ona bir bakalım:
 (devamını okumak için tıklayınız)
 


Tarım İlaçları, İyi Tarım ve Çengelköy Hıyarı (28.02.2007)


Bu aralar Ankara’ da Tarım Bakanlığı tarafından verilen on tam günlük kontrolör eğitiminden geçmekteyim. Konumuz “iyi tarım uygulamaları” olunca, tarımsal üretim sırasında yapılan her faaliyetin, “verim ve kar amacından fazla uzaklaşmadan nasıl olur da insana ve doğaya en zararsız halde kullanabiliriz?” sorusuna cevap vermeye çalışan bir uygulamalar zinciri ile karşılaşıyoruz.
(devamını okumak için tıklayınız)

 

Enerji Sorunu (20.02.2007)

Dünyanın artan nüfusu ve artan refah seviyesi, enerji tüketimini yoğun olarak arttırmıştır. Bu yoğun enerji kullanımı; hem enerji tedarikinde sorunlara yol açmakta, hem de enerjinin üretimi sırasında oluşan kirlilik büyük sorunlara yol açmakta, en önemlisi küresel ısınma denen büyük bir tehdidi tetiklemektedir.(devamını okumak için tıklayınız)


Tarım, Dünya ve Doğal Hayat (14.02.2007)

Bir düşünelim, nerede ve nasıl tarım yapıyoruz?

Binlerce yıl önce, şu an üzerinde bitkisel ve hayvansal üretim yaptığımız; fabrikalar kurup şehirler türettiğimiz uçsuz bucaksız ovalarda ve hatta dağ tepelerde yemyeşil ormanlar, çayır ve mer’alar vardı. Buralarda büyük hayvan sürüleri otlamakta, çeşit çeşit kuşlar böcekler oradan oraya dolaşmakta ve belki şu an yok olmuş binlerce çeşit bitki türü yaşamaktaydı.

Bugün Anadolu topraklarında var olan birçok canlı türü o zamanlar yoktu. Domates yoktu mesela; biber, patlıcan yoktu.
(devamını okumak için tıklayınız)


Küresel Isınma ve Su Kullanımı/Tarım İlişkisi (08.02.2007)

2003 yılında firmamızı kurarken, niçin kurulduğumuzu açıklayan bir kısmı web sitemize koymuştuk:

tar-get'e niçin ihtiyaç duyuldu?

tar-get ’e, Türkiye’nin çok elverişli doğa koşullarına sahip olmasına rağmen tarımda VERİMLİLİĞİN VE KALİTENİN ÇOK DÜŞÜK OLMASI
(devamını okumak için tıklayınız)


Tarımda Yeni Teknolojiler  (22.12.2003)

M. Kemal, Atatürk olmadan önce cehaletle ve bağnazlıkla savaştı. Gerçek savaş meydanda göğüs göğüse yapılan savaş gibi görünse de aslında yapılan savaş fikirsel idi.(devamını okumak için tıklayınız)
 


Şu an su ürünleri sektöründe; üretim, ihracat, tüketim ve bürokrasi gibi alanlarda çeşitli sorunlar vardır. Bu sorunlar: üretimde, teknik bilgi eksikliği, belli türlerin dışına çıkılamaması...(devamını okumak için tıklayınız)


Bu yazı, bir meslek seçip onun üzerine eğitim alacak öğrencileri (lise ve ilköğretim), şu an ziraat fakültelerinin tüm dallarında ve su ürünleri fakültelerinde okuyan öğrencileri, bu bölümlerin mezunlarını ve bu konuyla ilgili diğer her kesimden insanı bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. Aslında hayatta başarıyı anlatmaya yönelik unsurlar içeren dokunmalara da yer verilmeye çalışılmıştır.(devamını okumak için tıklayınız)

 

anasayfa