İyi Bir Ziraat Mühendisi

 1. Ziraat mühendisi, doğayı sever.

 2. Ziraat mühendisi, büro ortamında çalışmayı sevmez.

 3. Ziraat mühendisi, hangi sorunla baş edebileceğini, baş edemeyeceği bir sorunu çözmek için yardım alması gerektiğini bilir. Bu sebeple çözemeyeceği sorun olmadığı güveni ile yaşar.

 4. Ziraat mühendisi, bir sorunla karşılaştığı zaman onu bütünün parçalarından biri olarak görür.

 5. Ziraat mühendisi, sorunu karşısına alıp onu küçük küçük parçalara ayırır.

 6. Ziraat mühendisi, küçük küçük parçalara ayırdığı büyük sorunun her bir kalemini çözmek için fikirleri ve bilgisi vardır.

 7. Ziraat mühendisi, sorunun her bir parçasını çözmek için gerekli zamanı bilir ve bu zamanı doğru paylaştırır.

 8. Ziraat mühendisi, yaptığı programı harfiyen uygular, taviz vermez.

 9. Ziraat mühendisi, bir sorunu çözmek için teorik bilgi eksiği varsa, bunu telafi edebilecek sağlam kaynakları vardır.

 10. Ziraat mühendisi, bir sorunu çözmek için pratik bilgi eksiği varsa ilk olarak beş duyu organı ile pasif olarak öğrenmeye çalışır.

 11. Bu mümkün değilse ve uygulamayı kendisinin yapması en mantıklısı ise, tüm deneyimi, sabrı, aklı ve azmi ile korkmadan harekete geçer.

 12. Ziraat mühendisinin her şeyi bilmesi gerekmez. Neyi bilmediğini iyi bilmeli ve yetersiz kaldığı noktada çözüm yöntemleri üretebilmelidir.

 13. Ziraat mühendisinin yanında sürekli bir akıl defteri bulunur. Notlar alır, hesap yapar.

 14. Ziraat mühendisi, verimli bir çalışma sonucu yapacağı yeni uygulama ile ilgili çok güzel bir özet bilgi elde etmiştir, ezbere iş yapmaz.

 15. Ziraat mühendisi, en kötü ihtimalleri mutlaka hesaplamıştır. En iyi ihtimalleri gerçekleştirecek ortamı yaratmanın zaten görevi olduğunu bilir.

 16. Ziraat mühendisi, çok geniş kaynak taraması yapabilir. Yabancı dil bilir. Sürekli yabancı dil öğrenme uğraşı içerisindedir. Parası yoksa kendi çalışır veya sorun çözme sistematiğini işletip kaynak yaratır.

 17. Ziraat mühendisi, çok geniş kaynak taraması yapabilir. Bilgisayarı bilir. İnterneti çok iyi kullanır. Bilgisayar programları ile, günler alabilecek hesapları kısa sürede bitirir. Zamanın değerini bilir.

 18. Ziraat mühendisi bir mühendisin, bir bilgisayar kullanarak, bilgisayarın maliyetini 6 haftada çıkaracağını iyi bilir ve bunu gereken mercilere anlatabilir.

 19. Ziraat mühendisi bir mühendistir. Bilim adamı, teknisyen veya öğretmen değildir. Aldığı eğitimin mühendislik eğitimi olduğunun bilincindedir.

 20. Ziraat mühendisi, mühendislik kelimesinin kökünün hendese olduğunu bilir. Hesap yapar.

 21. Ziraat mühendisi, sorun çözmenin en verimli yolunun çevre ve dayanışma olduğunu bilir. Bu amaçla organizasyon yapar. Mevcut organizasyonlara üyedir.

 22. Ziraat mühendisi, baş edemeyeceği sorunları çözmek için güç birliği içine girer. Sesini duyurur.

 23. Ziraat mühendisi, ekolojik dengeyi korur. Kendisinin de bu dengenin bir kefesinde yer aldığını görür.

 24. Ziraat mühendisi, sadece kendi bilim dalını bilmekle yetinmez. Ekolojik denge içinde tüm canlıların ve kültür-teknik uygulamalarının birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunun farkındadır.

 25. Ziraat mühendisi, insan, hayvan ve bitki beslenmesinde çok önemli bir sorumluluk taşıdığının farkındadır.

 26. Ziraat mühendisi, işini iyi yapmasının, dünyadaki açlık sorununu çözmeye yönelik olduğunun farkındadır. Dünyada açlık (ve/ya fakirlik) çeken her canlının acısını sırtlanarak çalışır.

 27. Ziraat mühendisi, her üretimin bir atığı olabileceği gerçeğini kabullenir. Ancak doğa içinde her atığın, başka bir üretim dalının hammaddesi olduğunu bilir. Her atığı en iyi şekilde değerlendirmek için çaba gösterir.

 28. Ziraat mühendisi kendi görevlerini en iyi şekilde yapmadan, şikayet etmeye de hakkı olmadığının farkındadır.

 29. Ziraat mühendisi erozyon; ozon tabakası; su dengesi, bitki, hayvan, insan hastalıkları; radyoaktif maddeler konusunda duyarlıdır. Sorumluluğunu bilir.

H. Ozan Erzincanlı
Zir. Müh.

Tüm makaleleri okumak için tıklayınız...

Eklenenler:

 

Tarih: Prş Mar 27, 2003 2:44 am Mesaj konusu: mesleki saygınlık


Sayın Ziraat mühendisleri:
İyi bir Ziraat mühendisi; kendi mesleğinin sınırlarını bilen, ileri görüşlü,cesaretli ve kendi alanındaki teknik konularda tam donanımlı olmalıdır. Bugün Ziraat mühendisliğinin eski hallerinin aranır olması meslekten cok diğer meselelerle ilgilenilmesinden kaynaklanmıştır. Veteriner hekimlerle ve gıda mühendisleriyle olan kavgalar anlamsız ve zarar vericidir. Diğer meslek gruplarıyla hatta kendi meslektaşlarınızla dahi yetki çatışmalarına girmek, bilgi ve donanımını ziraat yerine başka yönlerde kullanmaya çalışmak mesleğinize duyulan saygıyı azaltmıştır. Oysa kırsal kesimin büyük bölümünün geçimini tarımdan sağladığı ülkemizde ziraatla uğraşan ziraat mühendislerine ihtiyaç vardır.
Kanımca, siyaset ve uzmanlık alanı tartışmalarıyla uğraşmak yerine mesleği ilerletmeye yönelik ve tabiki ziraatle ilgili konularda çalışmak, Türkiye'nin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu zirai bilgi ve tecrübe donanımlı Ziraat mühendisi ihtiyacını karşılayacak ve meleğinize duyulan saygıyı arttıracaktır.

Saygılarımla

Yazan: Misafir

------------------------------------------------------------------------------------

Tarih: Cum Nis 11, 2003 09:11 am Mesaj konusu: ziraat mühendisi

İyi günler,
Öncelikle bu denli faydalı bir site kurduğunuz için teşekkür ederim. Umarım siteniz geniş kitlelere ulaşır.

Ben bir Ziraat mühendisiyim. Konyada başladığım kariyerime şu anda Ankarada devam ediyorum. Birçok yönden başarılı bir Ziraat mühendisi olduğuma inanıyorum. Sizin iyi bir Ziraat Mühendisi olma tanımlarınıza çoğunlukla uyuyorum. 5 yıldır Ziraaat mühendisliği yapıyorum. bunun 4 yılını çiftçilerle birlikte yaparken belli özelliklerimden dolayı çalıştığım kurumun genel müdürlüğüne atandım.burada maalesef büro işi yapmaya başladım.Rahatım ama ziraat mühendisliğinden uzaklaştığımı düşünüyorum.buda beni üzüyor.belli bir konuda uzmanlaşmak isterken burada her konuyla ilgileniyorum buda bir konuya odaklaşmamı engelliyor.
Bunun dışında bence ziraat mühendislerinin en büyük sorunu uzmanlaşamamak.Yani \"Ziraat Mühendisi\" denilince akla Ziraatle ilgili herşeyi bilmesi gereken biri geliyor.Keşke böyle olsa ama herkes herşeyi bilemez.Zaman zaman yabancılarla çalışma fırsatım oldu ve gördüm ki onlar belli konularda uzmanlaşıyorlar.Hatta doktorlar bile belli konularda uzmanlaşıyorlarken (diş,göz vb...) bize nedense böyle bir yüklenmiş. Mesela ben belli bazı zirai ürünler konusunda hem pratikte hem teorikte uzmanlaşırken, birinin bana uzmanlığın dışında başka bir konuda soru yöneltebiliyor.ve kamuoyunda ziraat mühendisiysen herşeyi bileceksin arkadaş düşüncesi yüzünden bir çok ziraat mühendisinin benim gibi üzülmesine sebep oluyor.ben ne yapıyorum?tabiki kafadan atmıyorum...doğru bilgiyi öğrenip bana o soruyu yönelten kişiye en kısa zamanda ulaştırmaya çalışıyorum.Bilmem sorunu biraz anlatabildimmi?Bence kategorilere ayrılmalıyız diyorum.

Saygılarımla,

Yazan: Tufan Palalı


 

anasayfa